Follow us for updates
© 2022 reportr.world
Read the Story →

How to Budget P1,000, P500, P100 for Food as Inflation Soars

The palengke can be your savior.
by Pia Regalado
Jul 19, 2022
Photo/s: Shutterstock
Shares

Hoping to slash her P8,000 grocery budget, advertising strategist Rachelle is trading her supermarket cart for a reusable bayong, hoping the palengke could help her offset the diminishing effect of inflation.

Heads of household like Rachelle are looking for ways to save as authorities have warned that prices will stay elevated in the near term. This means cutting back on non-essentials like streaming subscriptions and looking for even more ways to spend less on food and transportations.

"The news is very worrying. Scary times ahead kasi basic necessities na ito e... Hindi ko rin lubos maisip how people will survive or what they will cut out," she told reportr.

READ:

'Inflation Made Me Give Up Budol, Food Delivery and Simple Joys'

How to Save When Inflation Burns Your Money's Worth

Government employee Donna, who feeds five people at home, keeps her palengke budget at P5,000 a month thatnks to the suki relationship she has built over the years. The rest of her P30,000 take-home salary goes to the internet, electricity, and water bills.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW ↓

"Mahirap mag-budget lalo na 'pag tumaas ang bilihin and never tumaas ang sahod," she told reportr.

How far can your budget take you?

When soaring inflation chokes household budgets, how far can a P1,000 go to feed a family?

Reportr tried grocery shopping on a budget at SM Supermarket and Puregold, assuming you buy all the ingredients from the grocery, including soy sauce and cooking oil.

Take note that it's cheaper at the public market, where like Donna, you can ask your suki for discounts. For your palengke price guide, check out DTI's Price Monitoring here. 

P1,000

You can cook chicken sopas for some P500 using these ingredients:

  • Uncooked elbow macaroni pasta - P34.5 for 200g
  • 1/2 kilo chicken fillet - P168.3 for 1/2kg breast fillet
  • Two medium onions - about P13 (a bag of five onions is P31.50)
  • Peppercorns - P39 per pack
  • Four cloves garlic - P7 (P33.25 for about five bulbs of garlic)
  • Bay leaf - P5.30 for 10g
  • Butter - P121 for one brick
  • Two medium carrots - P32.50 for two carrots
  • Celery - P29.50 for 250g
  • Can of evaporated milk - P29.75 for 370mL
ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW ↓
Recommended Videos

You still have room for your budget to buy the following ingredients for beef nilaga for P350:

  • 1/2 beef brisket or beef cubes - P199.65
  • Two onions - P13 (a bag of 5 onions is P31.50)
  • Two medium potatoes - P17 (a bag of 4 potatoes is P33.60)
  • Peppercorns - P39 per pack
  • Fish sauce - P10.25 per pouch
  • Cabbage - P40 per kilo
  • Pechay baguio - P33 for half kg

P500

If you want a homecooked meal, you need about P300 for the following ingredients for chicken adobo:

  • Oil - P26.55 for 175mL pouch
  • One clove garlic - P7
  • Peppercorns - P39 per pack
  • A whole chicken - P206
  • Vinegar - P9.25 for one 200-mL pouch
  • Soy sauce - P10.75 for one 200-mL pouch

You can use up your entire P500 to cook a pork menudo using these ingredients:

  • Vegetable oil - P26.55 for 175mL pouch
  • Three cloves garlic - P33.25 for about five bulbs of garlic
  • Small onion - P7
  • One kg pork - P293
  • 1/4 kg pork liver - about P55
  • Potatoes - P17 (a bag of 4 potatoes is P33.60)
  • Medium carrot - P17
  • Soy sauce - P10.75 for one 200-mL pouch
  • White sugar - about P23 for 1/4 kg
  • Tomato sauce - P19.25 for 1 200-g pouch
ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW ↓

You need some P250 for this tuna lumpiang shanghai with the following ingredients:

  • Three 180g tuna flakes in oil P129
  • One cup carrot - P17
  • 1/4 cup white onions - about P13
  • 20 pcs. lumpia wrappers small - P29
  • Oil - P26.55 for 175mL pouch
  • Spiced vinegar - P24.50 for 350mL
  • Ground black pepper - P18 for 25g

You can also try this ginataang puso ng saging recipe using these ingredients:

  • Oil - P26.55 for 175mL pouch
  • Two cloves garlic - P13.3
  • One medium onion - P7
  • Ginger - P29 for 225g
  • Two puso ng saging (banana blossom)- P55 per kg
  • One 400-ml can coconut milk - P26 for powder version

Or adobong tokwa for P124 using the following:

  • 300 grams tofu - P35.30
  • Soy sauce - P10.75 (one 200-mL pouch)
  • White vinegar - P9.25 for one 200-mL pouch
  • One tablespoon garlic - P7
  • Two pieces bayleaf - P5.30- for 10g
  • Peppercorns - P39 per pack
  • Brown sugar - P17.70 for 1/4kg
ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW ↓

For ready to heat and eat items, you can buy a family serving of Rico's Lechon Sisig (P320) or Lechon Paksiw (P280). If you prefer something to eat, Chooks to Go roasted chickens are for P300 each.

P100

For some P80, you can cook adobong kangkong at home using the following:

  • One small white onion - P7
  • Garlic - P7
  • One tablespoon cooking oil - P26.55 for 175mL pouch
  • Soy sauce P10.75 for one 200-mL pouch
  • Vinegar P9.25 for one 200-mL pouch
  • One bundle kangkong leaves - P16
  • One native red tomatoes - P5

You can also buy ready-to-cook items, like 228-g burger patties for P62, CDO jumbo hotdogs 500g for P94, Purefoods Beef Tapa 220g for P91, half kilo of uncooked kikiam for P86, or a Bonus Pork Tocino 220g for P56.50.

If craving fastfood, you can get a McDonald's Crispy Chicken Fillet for P62 and a P39 Burger McDo, both solo. A Jollibee Spaghetti meal without fries is priced at P80 while convenience store chain 7-Eleven also offers a one-piece chicken meal for P80.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW ↓

For healthier options, 7-Eleven also has a kani salad worth P99.

Those familiar with food court offerings can also buy a stick of four-piece dumplings plus Hainanese rice for P75 at Pao Tsin.

P50

For P50, ready-to-eat food are easier to buy. A 155-g can of flavored tuna is worth P29.

If sandwich is enough for you, a 85-g can of tuna spread costs P21.95 plus P23.50 for a 250-g pack of pandesal.

For fastfood options, a Jollibee spaghetti solo is P55, while a Burger McDo solo is P39.

You can also buy siopao at Ministop for P39 apiece.

MORE ON INFLATION:

What is Shrinkflation? Check If Your Pan de Sal is Smaller

Why Your Salary Just Can't Keep Up With Inflation

How to save even more

For those who shop at the supermarket, Rachelle said try to look for stores that offer cheaper items. In her case, it means skipping Rustan's for Uni-Mart and Pioneer Center.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW ↓

Also try visiting the nearest palengke for your fresh produce, meat, and fish so you can score cheaper finds from multiple sellers, said Donna.

"Puwede pa tumawad," she said.

Also check your pantry or refrigerator before leaving the house so you can avoid purchasing another stick of butter because you didn't check if you still have one in the ref, said Rachelle.

Look for alternatives too, she said. Instead of using coffee creamer, maybe you can switch to powdered milk which is more versatile and can be shared with non-coffee drinkers.

"Unfortunately we have a long way to go, the belt tightening continues... Tipid-tipid," said Rachelle.

Reportr is now on Quento. Download the app or visit the Quento website for more articles and videos from Reportr and your favorite websites.

Latest Headlines
Read Next
Recent News
With the reopening of several local destinations, this app has never been more timely.
It could hit Isabela, Cagayan, Northern Aurora area.
Philippine president also meets with UK, Japan leaders.
The news. So what? Subscribe to the newsletter that explains what the news means for you.
The email address you entered is invalid.
Thank you for signing up to On Three, reportr's weekly newsletter delivered to your mailbox three times a week. Only the latest, most useful and most insightful reads.
By signing up to reportr.world newsletter, you agree to our Terms of Service and Privacy Policy.